Kup w przeciągu:

Akrobatyka powietrzna – oderwij się od codzienności, poczujesz się lepiej! 0
Akrobatyka powietrzna – oderwij się od codzienności, poczujesz się lepiej!

 

 

 

 

 

 

 

 

Akrobatyka powietrzna, określana niekiedy także gimnastyką powietrzną, to ćwiczenia i układy akrobatyczno-taneczne wykonywane w powietrzu, przy użyciu sprzętu zawieszonego na pewnej wysokości nad ziemią. Może to być trapez, koło, hamak, szarfa, aerial cube lub inna konstrukcja. Najpopularniejsze są obecnie, co widać choćby w programach typu talent show, akrobatyka powietrzna na kole i gimnastyka powietrzna na szarfach.

 

Rodzaje akrobatyki w powietrzu – co wybrać na początek 

Pasjonatki i pasjonaci gimnastyki powietrznej nie ograniczają się zazwyczaj do jednego rodzaju ćwiczeń. To wciąga! Zaczyna się od koła lub szarf, próbuje tańca na rurze, dla odprężenia – w tak zwanym międzyczasie – ćwiczy jogę w hamaku, a później rozwija kolejne rodzaje akrobatyki. Niektóre z nich można praktykować tylko na sali treningowej, inne – przy spełnieniu określonych warunków – można uprawiać nawet w domu.

Akrobatyka powietrzna na kole 

To ćwiczenia o niezwykle wdzięcznym charakterze, doskonałe dla osób, które zaczynają swoją przygodę z gimnastyką powietrzną, ponieważ są nieco mniej wymagające siłowo niż na przykład taniec na szarfach. Wzmacniają mięśnie, uelastyczniają ciało, polepszają działanie błędnika, a bujające się koło jest nie tylko wyzwaniem, ale także źródłem przyjemności. Na przyrządzie można na początku wykonywać pojedyncze, statyczne figury rozciągające (zwisy, szpagaty etc.), a z czasem – coraz bardziej zaawansowane, dynamiczne układy akrobatyczno-taneczne ćwiczone w pojedynkę lub w parze. Akrobatyka na zawieszonym w powietrzu kole to atrakcyjna alternatywa dla tych wszystkich, których nie pociągają tradycyjne dyscypliny sportu, a którym zależy na ogólnorozwojowych aktywnościach fizycznych, dobrym samopoczuciu i ładnej sylwetce.

Dowiedz się więcej o akrobatyce powietrznej na kole

Akrobatyka powietrzna na szarfie

Ćwiczenia na szarfach wertykalnych łączą gimnastykę, elementy akrobatyczne i taniec. Dyscyplina ta wymaga przyswojenia określonych technik wiązania czy też oplatania szarfy do akrobatyki powietrznej wokół kończyn i tułowia, co pozwala wykonywać w powietrzu widowiskowe figury statyczne, a także spektakularnie wyglądające, kontrolowane „spadki” z większej wysokości. Akrobatyka powietrzna na szarfach wzmacnia szczególnie mięśnie rąk, pozwala rozciągnąć ciało i uporać się z lękiem wysokości, jeśli ktoś takowy ma. Dyscyplinę tę może uprawiać każdy – niezależnie od masy ciała czy wzrostu – nie ma w tym względzie żadnych większych ograniczeń. Droga od pierwszych figur na szarfie do układu tanecznego na niej wymaga jednak pracy, cierpliwości i czasu, ale jest to z pewnością czas bardzo przyjemny i korzystnie wpływający na kondycję.

Joga w hamaku

Akrobatyka powietrzna przyjmuje również inne, nieco mniej „ekstremalne” formy, dzięki czemu mogą ją uprawiać nawet seniorzy. Świetnym przykładem jest powietrzna joga i asany wykonywane w specjalnym hamaku (zawieszonym – dla bezpieczeństwa – zwykle na niedużej wysokości). To ćwiczenia wzmacniające poczucie równowagi i umiejętność koordynacji ruchów, co jest niezwykle istotne – nie tylko dla starszych. Hamakowa joga, podobnie jak ta klasyczna, skutecznie rozciąga również ciało i pomaga w pozbyciu się „uwięzionego” w nim stresu, a także w zgubieniu paru nadprogramowych kilogramów. Dodatkowo, odciąża kręgosłup i stawy. Taka forma aktywności wskazana jest między innymi w przypadku osób z różnego rodzaju wadami postawy, ponieważ pozwala poszerzyć zakres ruchu i zwiększyć elastyczność mięśni

Akrobatyka i taniec w hamaku

Hamak, jako przyrząd czy rekwizyt do ćwiczeń, daje znacznie więcej możliwości niż tylko uprawianie w nim jogi. Mogą to być także aktywności będące niejako wstępem do akrobatyki powietrznej i świetnym przygotowaniem do późniejszych układów wykonywanych na kole, rurze czy szarfach. W szkołach aerial osobom początkującym, które nie mają żadnych doświadczeń z jakimkolwiek sportem, a także dzieciom często proponuje się właśnie zajęcia na hamaku dla obycia się z ruchem i tańcem w powietrzu oraz w celu łagodnego rozwijania odpowiednich partii mięśniowych i ćwiczenia równowagi. Hamak jest bardzo przyjaznym „towarzyszem” podczas takich treningów i niezwykle atrakcyjnym wizualnie elementem pokazów (chętnie wykorzystuje się go między innymi w teatrze tańca czy balecie. 

Taniec na rurze

Jedną z form akrobatyki tanecznej w powietrzu jest także taniec na rurze (statycznej lub wiszącej). To najbardziej wymagająca ze wszystkich przywołanych tu dyscyplin. Idealnie modeluje sylwetkę (również jej „najtrudniejsze” obszary), wzmacnia mięśnie (zwłaszcza mięśnie przykręgosłupowe), uelastycznia całe ciało i poprawia ogólną kondycję fizyczną. Oprócz tego, uczy zgrabnego poruszania się i... dodaje pewności siebie, co okazuje się często jedną z najważniejszych korzyści wynikających z trenowania tańca na rurze. Do uprawiania takiej dyscypliny zwykle konieczny jest jednak niemalże nienaganny stan zdrowia potwierdzony przez lekarza. 

Sprzęt do gimnastyki powietrznej – gdzie i co kupić 

Sprzęt do aerial hoop (czyli koło do akrobatyki powietrznej), szarfa do akrobatyki powietrznej, hamak do jogiJak wybrać te przyrządy i gdzie najlepiej je nabyć? Jeśli dopiero podejmuje się naukę akrobatyki powietrznej w klubie sportowym czy w specjalnej szkole akrobatyki powietrznej – nie ma problemu. Każda taka placówka jest odpowiednio wyposażona – nie trzeba mieć własnego sprzętu na treningach. Jeżeli natomiast ktoś ma ochotę dodatkowo poćwiczyć w domu (lub trenować tylko w domu), musi kupić potrzebne akcesoria. Na co zwracać wtedy uwagę?

  • W przypadku kół do akrobatyki (to tak zwane koła cyrkowe) należy pamiętać, że nie są one uniwersalne – mają różną wielkość (średnica od 80 do 100-105 cm) i dobiera się je zależnie od wzrostu użytkownika.
  • Szarfy akrobatyczne (zwane także chustami) dobiera się odpowiednio do wysokości pomieszczenia, w którym mają zawisnąć. Ich długość powinna być równa co najmniej dwukrotnej wysokości wnętrza plus jeden metr.
  • Hamaki do jogi i akrobatyki powietrznej – najlepszym wyborem są odpowiedniej szerokości hamaki wykonane z poliamidu. Wykazują dużą wytrzymałość, są miłe w dotyku i łatwe w uchwycie. Ich długość dobiera się, biorąc pod uwagę wysokość pomieszczenia.
  • Osprzęt i akcesoria do montażu (niezbędne w przypadku każdego z przyrządów: uchwyty do sufitu, zawiesia, karabińczyki...) dopasowuje się indywidualnie – do rekwizytu, wysokości pomieszczenia oraz rodzaju sufitu. Trzeba przy tym mieć na uwadze bezpieczeństwo, co oznacza, że osprzęt powinien gwarantować odpowiednią wytrzymałość i oferować udźwig równy 12-krotności masy ciała osoby ćwiczącej. Warto pamiętać też o materacu ochronnym.

Kupując sprzęt do akrobatyki w powietrzu, należy rozważać tylko przyrządy z odpowiednimi atestami, ponieważ w grę wchodzi kwestia bezpieczeństwa. Najlepiej, o ile to możliwe, nabyć sprzęt bezpośrednio od producenta lub oficjalnego dystrybutora. Jakość produktów potwierdzają między innymi normy ISO wdrożone przez firmę produkującą dane akcesoria. Jedną z godnych zaufania marek, jeśli chodzi o przyrządy do gimnastyki powietrznej, jest Taniec w powietrzu

Akrobatyka powietrzna dla dorosłych i gimnastyka powietrzna dla dzieci

Ćwiczenia w powietrzu to świetna opcja dla każdego – dla dorosłych i dzieci, dla kobiet i mężczyzn, dla wysportowanych i tych, którzy dopiero chcą wyrobić sobie kondycję. Duża różnorodność dyscyplin/przyrządów pozwala optymalnie dobrać aktywność do potrzeb, możliwości i temperamentu. Zajęcia akrobatyki powietrznej dla dzieci młodszych i starszych wspierają ich prawidłowy rozwój i – przede wszystkim – dają im dużo frajdy – jak dawniej „akrobacje na trzepaku”, tak uwielbiane przez wszystkie dzieciaki. Akrobatyka powietrzna dla dorosłych to z kolei – zależnie od indywidualnych oczekiwań – relaks, rekreacja, rozrywka, poprawa zdrowia, kondycji, sylwetki lub czysty sport. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium