Kup w przeciągu:

Aerial hoop i hand loop - historia 0
Aerial hoop i hand loop - historia

 

 

 

 

 

 

 

 

Codziennie ćwiczysz na kole, ale czy wiesz jaka jest jego historia? 

Lubisz techniki obrotowe i widziałaś/eś na filmach, jak używa się takiej pętli na stopę czy dłoń, ale nie wiesz co to?
Albo w ogóle nie wiesz co to jest hoop i loop? W wielkim skrócie przytoczymy „historię” i informacje o tych rekwizytach.

Po angielsku: Hand Loop lub Keeper –
Pętla z liny (taśmy/zawiesia), używana do podtrzymywania wykonawcy za nadgarstek lub kostkę, aby umożliwić mu bezpieczne zawieszenie się na jednym ramieniu lub jednej nodze, Hand loop używany jest zazwyczaj z aerial hoop, ale też z takimi rekwizytami jak lina czy swing pole.
Historia hand loop związana jest z historią aerial straps- czyli sztrapami/sztrabatami/pasami o których opowiemy za chwilę.

Wszystkie informacje o hand loop znajdziesz TUTAJ.
Jak go używać dowiesz się z tego tutorialu: 

Obręcz – koło (znana również jako lyra, pierścień powietrzny lub cerceau / cerceaux) jest okrągłym stalowym rekwizytem (przypominającym hula hop) zawieszonym pod sufitem, na którym artyści cyrkowi mogą wykonywać powietrzne akrobacje.
Można go używać w sposób statyczny (w miejscu, w osi podwieszenia), obrotowy (wirować na kole jak na karuzeli) lub wahadłowy („bujać” się jak wahadło).
Podczas pokazu lub treningu, jeśli pozwala na to przestrzeń i osprzęt, można łączyć te sposoby.
Koło zazwyczaj podwieszone jest na jednym punkcie, ale oczywiście można je podwiesić na 2 punktach. Aktualnie spotykamy koła 1-2-3 punktowe. O sposobie podwieszenia koła dowiecie się z naszego TUTORIALU.

Początki

Kiedy dokładnie Aerial Hoop jako rekwizyt cyrkowych przedstawień po raz pierwszy się pojawił, jest raczej niejasny. Wiadomo jednak, że od późnych lat XVII wieku na podwórkach wykorzystywano metalowe obręcze jako formę rekreacji dla dzieci.

Raporty o Aerial Hoop powstały w połowie XX wieku, kiedy zostały wykorzystane w przedstawieniu Cirque du Soleil w Varekai:

Pierwsze użycie obręczy, jakie kiedykolwiek zarejestrowano, znajduje się w reklamie z 1893 r. W New York Clipper, w której wykonawca zwany „Caedo” używał tego sprzętu.

Tutaj znajdziesz tę gazetę (https://digital.library.illinois.edu/collections/4f495de0-b7e2-0133-1d02-0050569601ca-4) – nie wiemy tylko w którym numerze jest ta reklama.

Są to bawełniane lub nylonowe pasy podwieszone na 1 punkcie – najczęściej umożliwiającym zmianę ich wysokości. Na końcach pasów są pętle (jak hand loop) w które możemy włożyć stopy lub dłonie.
Pasy można owijać też wokół ramion lub ciała.
Zazwyczaj na pasach wykonuje się techniki dynamiczne wymagające odpowiedniego przygotowania fizycznego. Częściej kojarzone są z artystami – mężczyznami lub układami duetowymi, ale nie ma przeciwwskazań do treningu na pasach dla dziewczyn czy dzieci.
Jeśli pasy podwieszone są na wyciągarce, która umożliwia ich zmianę wysokości, to podczas treningu/pokazu można wykonywać techniki na podłodze w sposób statyczny i obrotowy i wahadłowy, jak i techniki w powietrzu.

Poniżej występ Piotra Omańskiego na sztrapach, podczas organizowanych przez nas w Łodzi Spotkań Pasjonatów Tańca w Powietrzu 2017.

 


Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Was przydatny.
Wkrótce zamieścimy kolejne merytoryczne wpisy.

Pozdrawiamy serdecznie,
ekipa Tańca w Powietrzu

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium