Kup w przeciągu:

„Prawdziwa” historia Aerial Jogi 0
108.jpg

Mistrz Jogi BKS Iyengar (1918-2014). Był pierwszym znanym joginem, który podwiesił swojego ucznia do góry nogami na linach, aby łatwiej mu było uzyskać wygięcie, aby pomóc mu w pozycji i odciążyć stawy. Jednak w tamtych czasach nie był to specjalny rodzaj jogi, ale tylko część normalnej praktyki jogi.

fot. https://yoga.ayush.gov.in/


Aerial yoga, jako rodzaj jogi, została opracowana na początku 2000 roku przez kilku nauczycieli, którzy stosowali zasady antygrawitacji i łączyli ją z tańcem, akrobatyką, fitnessem i jogą. Jednym z pionierów był gimnastyczka i tancerz na Broadwayu Christopher Harrison.

fot. https://antigravityfitness.com/photos?p_id=19

W 1990 roku założył ruch Antygrawitacja, który tworzył choreografie do pokazów aerial od Broadwayu po filmy i Igrzyska Olimpijskie, i współpracował z takimi artystami jak Mariah Carey, Britney Spears i Pink. Doświadczając wielu urazów podczas występów Harrison, znalazł wielką ulgę w jodze. Potrzeba znalezienia ulgi dla stawów i pleców zainspirowała go do połączenia jogi z umiejętnościami akrobatycznymi. Opracował program aerial jogi, który służył jako rozgrzewka dla tancerzy. Z tej rutyny narodził się jego program fitness Antigravity, który stworzył marki jogi antygrawitacyjnej i jogi regeneracyjnej antygrawitacyjnej w 2007 roku, obecnie licencjonowany w ponad 50 krajach.

Jego ćwiczenia obejmowały elementy jogi, tańca, akrobatyki powietrznej, pilatesu i kalisteniki. Razem grupa stała się znana jako Team AntiGravity.


Wśród innych influencerów jest Michelle Dortignac, która w 2006 roku założyła Unnatuna aerial yoga z pasji do jogi i akrobatyki powietrznej.

fot. https://www.aerialyoga.com/about-unnata-yoga/michelle-dortignac-founder/

Rebekah Leach, tancerka powietrzna i choreografka, która prowadzi 3 firmy zajmujące się sztukami aerial i napisała podręcznik Aerial Yoga. A także Carmen Curtis, artystka cirque du Soleil i choreografka, która założyła AIReal Yoga, pierwszą markę aerial jogi, która została uznana przez Yoga Alliance.


Wraz z rozwojem aerial jogi lub jogi antygrawitacyjnej, powstało kilka odmian. Różnią się głównie od zastosowanego rodzaju zawieszenia. Aerial joga wykorzystuje hamaki, które są wykonane z miękkiej, lekko rozciągliwej dzianiny o długości co najmniej 6 metrów i szerokości około 2 metrów. Inni używają tak zwanego trapezu lub huśtawki jogi, która ma 6 uchwytów o różnej długości i jest wykonana z materiału spadochronowego, który nie rozciąga się i jest znacznie krótszy i węższy, co ogranicza zakres ruchów, które można eksplorować. Przykładem tego jest Yoga Trapeze of Yoga Body, założona przez Lucasa Rockwooda i mająca centra w Kalifornii, Wielkiej Brytanii i Barcelonie.

fot. https://www.facebook.com/lucas.rockwood.yogabody/photos/pcb.2333726713368674/2333724186702260/


Wreszcie, nowszą odmianą jest Fly High Yoga, która rozpoczęła się w Ubud w 2012 roku i wykorzystuje prosty pas, aby pomóc uczniom w wykonywaniu pozycji.

fot. https://www.facebook.com/flyhighyoga/photos/3231044040329208

W 2001 roku, fizjoterapeuta w USA, Antonio Cardenas opracował urządzenie podobne do tego, które jest używane dzisiaj zarówno w Aerial Yoga, jak i Yoga Trapeze, a także nazwane „Yoga Swing”, dziś znane jako „Omni Gym”.

fot. https://www.yogaswings.com/

W 2003 roku Kerry Neal stworzył „Gravotonics Yoga Swing & Exercise System” na Bali, podczas gdy założyciel „YOGABODY”, Lucas Rockwood, po trzech lat opracowań stworzył Yoga Trapeze po tym, jak po raz pierwszy odkrył ten rekwizyt w Tajlandii. Od 2004 roku Richard Holroyd był kolejnym pionierem aerial jogi i założył „Aerial Yoga London” w Wielkiej Brytanii w 2011 roku, zanim przeniósł się do Indii w 2017 roku, aby kontynuować tam dalszą ewolucję aerial jogi.


Aerial Yoga i Yoga trapeze i Arial Fitness?

Różnica między Aerial Yoga i Yoga Trapeze nie istnieje dosłownie. Chociaż istnieją dwie nazwy. Niektórzy twierdzą, że Aerial Yoga w większości podąża za tradycjami Iyengara i ma szczyptę elementów duchowych, bardziej statycznych i yin, podczas gdy Yoga Trapeze jest bardziej yang. Najważniejsze różnice tkwią w rekwizycie i rodzaju ćwiczeń. Trapez ma 6 elementów służących do podciągania się, łapania ich, wplątywania w nie stóp czy dłoni. Można na nim wykonywać ruchy dynamiczne jak i powolne „choreografie” z jogi. Hamak do jogi jest tylko odpowiednio zawiązanym kawałkiem materiału. Możemy na nim ćwiczyć bardziej jogowe pozycje i figury – bardziej joga, albo bardziej wzmacniająco – rozciągające pozycje – bardziej fitness; lub bardziej taneczne i wtedy przejdziemy w sferę aerial dance i zupełnie innych historii i rekwizytów.

Najważniejsze jest to, że korzystanie z podwieszonego hamaka pozwala na wykonywanie ruchów wspomagających dekompresję kręgosłupa, poprawiających elastyczność oraz naturalne zdrowie mięśni i stawów. Ciągłe zawieszenie i kołysanie sprawia, że ciało angażuje więcej mięśni niż tradycyjne ćwiczenia wykonywane na ziemi.


Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Was przydatny.
Wkrótce zamieścimy kolejne merytoryczne wpisy.

Pozdrawiamy serdecznie,
ekipa Tańca w Powietrzu

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium