Jak przygotować się do udziału w zawodach akrobatyki powietrznej?
W Polsce coraz częściej odbywają się narodowe i międzynarodowe zawody w akrobatyce powietrznej. Udział w takim wydarzeniu to ciekawe doświadczenie i motywacja do treningu.
Jeśli jeszcze nie zapisywałaś/zapisywałeś się na zawody i chcesz wiedzieć, na co warto zwrócić uwagę, mamy dla ciebie kilka rad.
- Uważnie przeczytaj regulamin zawodów.
Sprawdź w jakiej kategorii wiekowej i zaawansowania możesz startować. Niektóre zawody wykluczają osoby, które już wygrały na innych wydarzeniach lub inaczej klasyfikują zawodników, którzy np. prowadzą zajęcia lub posiadają inne doświadczenie sportowe. - Sprawdź kartę figur obowiązkowych i/lub bonusowych.
Zobaczy, czy potrafisz je wykonać. Możesz zrobić wstępną kalkulację punktów - jeśli regulamin podaje punktację i informuje, co jest oceniane przez sędziów. Czasami za figury bonusowe można dostać więcej punktów niż za wszystkie obowiązkowe ;). Zwróć uwagę, czy są dodatkowe albo ujemne punkty za strój, uczesanie czy inne elementy pokazu (rekwizyt, elementy na podłodze….). Zwizualizuj sobie swój występ i oceń go jakbyś siedział w jury. Jeśli zadowala cię efekt, wypełnij formularz zgłoszeniowy i wyślij do organizatorów.
Dlaczego warto dobrze przemyśleć udział w zawodach?
Jeśli zgłosisz się a potem dojdziesz do wniosku, że jednak nie chcesz/nie możesz wystąpić, może się okazać, że stracić opłatę rejestracyjną i / lub zostaniesz zablokowany do udziału w danych zawodach na jakiś okres czasu. Niektóre zawody w regulaminie zakładają, że rezygnacja powoduje wykluczenie z udziału w kolejnej/kolejnych edycjach. - Sprawdź jaki sprzęt używany jest na zawodach - parametry, wymiary, rodzaj, wysokość - jeśli masz taką możliwość,
Ćwicz na takim samym rekwizycie. Jeśli masz takiej możliwości, dowiedz się, czy jest możliwość próby przed zawodami - sprawdzenia sprzętu, wejścia na chwilę na rekwizyt. Jeśli jest, to koniecznie z niej skorzystaj, nie występuj na sprzęcie, którego nie znasz. Oprócz stresu może się to skończyć kontuzją. - Zaplanuj sobie treningi.
Jeśli trenujesz sam, rozpisz sobie ile treningów potrzebujesz na przygotowanie układu - najlepiej zaplanuj 2-3 treningi dodatkowe, jeśli okaże się, że po drodze napotkasz trudności.
Jeśli trenujesz pod okiem trenera, uzgodnij z nim grafik spotkań. - Wybierz muzykę i kostium - nie zostawiaj tych kwestii na ostatnią chwilę. Muzyka jest bardzo ważnym elementem pokazu i często spójność układu z muzyką daje dodatkowe punkty. Jeśli zamawiasz strój u krawcowej, pamiętaj, że uszycie kostiumu zajmie jej chwilę czasu a dobrze jest przećwiczyć sobie pokaz w stroju.
Nie występuj w kostiumie, którego nie wypróbowałeś/ wypróbowałaś! Nieprzetestowany kostium może się podrzeć, zaczepić, wkręcić w rekwizyt - oprócz ujemnych punktów i wstydu może być to niebezpieczne. - Nagrywaj swoje treningi i oglądaj się w celu poprawienia błędów.
Pokaż film bliskim osobom, patrz na ich reakcję, zapytaj o uwagi. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że coś może jest za wolne, za szybkie, za nudne, za długie, za krótkie.
Możesz też wysłać film koledze/koleżance i prosić o sugestie, opinie.
Nie denerwuj się jeśli usłyszysz coś niemiłego - przemyśl takie uwagi. Pamiętaj, że jury może być surowe i jeśli ktoś wychwycił jakiś “niefajny” moment, to jury na pewno też go zobaczy. - Zaplanuj odpoczynek.
Nawet jeśli nie czujesz, że masz w 100% dopracowany pokaz, na dzień przed zawodami zaplanuj odpoczynek - sauna, basen, gorąca kąpiel, masaż, dobra kolacja.
Nie ma sensu siedzieć na sali do 1 w nocy i o 6 rano jechać na zawody. Niewyspanie, przemęczenie, brak koncentracji to najczęstsze przyczyny kontuzji. - Zabierz swoją publiczność: jeśli jest taka możliwość zabierz kilka osób jako zespół wspierający - oprócz przygotowań - malowania, czesania, rozgrzewki będziesz miał oklaski i okrzyki wsparcia podczas pokazu a to daje dużo energii, która jest potrzebna na zawodach.
Aplauz nie jest oceniany przez sędziów, ale wspiera występujących, a to sprzyja wygranej.
Chcecie wiedzieć więcej?
VIDEO - PORADNIK 1 - przygotowanie do konkursu
VIDEO - PORADNIK 2 - przygotowanie do konkursu
Powodzenia i do zobaczenia na wydarzeniach w Polsce 2020!
ekipa Tańca w Powietrzu