Kup w przeciągu:

Zawody tańca w powietrzu - 8 sposobów na dobre przygotowanie się 0
Zawody tańca w powietrzu - 8 sposobów na dobre przygotowanie się

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak przygotować się do udziału w zawodach akrobatyki powietrznej?

W Polsce coraz częściej odbywają się narodowe i międzynarodowe zawody w akrobatyce powietrznej. Udział w takim wydarzeniu to ciekawe doświadczenie i motywacja do treningu.

Jeśli jeszcze nie zapisywałaś/zapisywałeś się na zawody i chcesz wiedzieć, na co warto zwrócić uwagę, mamy dla ciebie kilka rad.

 1. Uważnie przeczytaj regulamin zawodów.
  Sprawdź w jakiej kategorii wiekowej i zaawansowania możesz startować. Niektóre zawody wykluczają osoby, które już wygrały na innych wydarzeniach lub inaczej klasyfikują zawodników, którzy np. prowadzą zajęcia lub posiadają inne doświadczenie sportowe.

 2. Sprawdź kartę figur obowiązkowych i/lub bonusowych.
  Zobaczy, czy potrafisz je wykonać. Możesz zrobić wstępną kalkulację punktów - jeśli regulamin podaje punktację i informuje, co jest oceniane przez sędziów. Czasami za figury bonusowe można dostać więcej punktów niż za wszystkie obowiązkowe ;). Zwróć uwagę, czy są dodatkowe albo ujemne punkty za strój, uczesanie czy inne elementy pokazu (rekwizyt, elementy na podłodze….). Zwizualizuj sobie swój występ i oceń go jakbyś siedział w jury. Jeśli zadowala cię efekt, wypełnij formularz zgłoszeniowy i wyślij do organizatorów.
  Dlaczego warto dobrze przemyśleć udział w zawodach?

  Jeśli zgłosisz się a potem dojdziesz do wniosku, że jednak nie chcesz/nie możesz wystąpić, może się okazać, że stracić opłatę rejestracyjną i / lub zostaniesz zablokowany do udziału w danych zawodach na jakiś okres czasu. Niektóre zawody w regulaminie zakładają, że rezygnacja powoduje wykluczenie z udziału w kolejnej/kolejnych edycjach.

 3.   Sprawdź jaki sprzęt używany jest na zawodach - parametry, wymiary, rodzaj, wysokość - jeśli masz taką możliwość,
  Ćwicz na takim samym rekwizycie. Jeśli masz takiej możliwości, dowiedz się, czy jest możliwość próby przed zawodami - sprawdzenia sprzętu, wejścia na chwilę na rekwizyt. Jeśli jest, to koniecznie z niej skorzystaj, nie występuj na sprzęcie, którego nie znasz. Oprócz stresu może się to skończyć kontuzją.

 4. Zaplanuj sobie treningi.
  Jeśli trenujesz sam, rozpisz sobie ile treningów potrzebujesz na przygotowanie układu - najlepiej zaplanuj 2-3 treningi dodatkowe, jeśli okaże się, że po drodze napotkasz trudności.
  Jeśli trenujesz pod okiem trenera, uzgodnij z nim grafik spotkań.

 5. Wybierz muzykę i kostium - nie zostawiaj tych kwestii na ostatnią chwilę. Muzyka jest bardzo ważnym elementem pokazu i często spójność układu z muzyką daje dodatkowe punkty. Jeśli zamawiasz strój u krawcowej, pamiętaj, że uszycie kostiumu zajmie jej chwilę czasu a dobrze jest przećwiczyć sobie pokaz w stroju.
  Nie występuj w kostiumie, którego nie wypróbowałeś/ wypróbowałaś!
  Nieprzetestowany kostium może się podrzeć, zaczepić, wkręcić w rekwizyt - oprócz ujemnych punktów i wstydu może być to niebezpieczne.

 6. Nagrywaj swoje treningi i oglądaj się w celu poprawienia błędów.
  Pokaż film bliskim osobom, patrz na ich reakcję, zapytaj o uwagi. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że coś może jest za wolne, za szybkie, za nudne, za długie, za krótkie.
  Możesz też wysłać film koledze/koleżance i prosić o sugestie, opinie.
  Nie denerwuj się jeśli usłyszysz coś niemiłego - przemyśl takie uwagi. Pamiętaj, że jury może być surowe i jeśli ktoś wychwycił jakiś “niefajny” moment, to jury na pewno też go zobaczy.

 7. Zaplanuj odpoczynek.
  Nawet jeśli nie czujesz, że masz w 100% dopracowany pokaz, na dzień przed zawodami zaplanuj odpoczynek - sauna, basen, gorąca kąpiel, masaż, dobra kolacja.
  Nie ma sensu siedzieć na sali do 1 w nocy i o 6 rano jechać na zawody. Niewyspanie, przemęczenie, brak koncentracji to najczęstsze przyczyny kontuzji.

 8. Zabierz swoją publiczność: jeśli jest taka możliwość zabierz kilka osób jako zespół wspierający - oprócz przygotowań - malowania, czesania, rozgrzewki będziesz miał oklaski i okrzyki wsparcia podczas pokazu a to daje dużo energii, która jest potrzebna na zawodach.
  Aplauz nie jest oceniany przez sędziów, ale wspiera występujących, a to sprzyja wygranej.

Chcecie wiedzieć więcej?
VIDEO - PORADNIK 1 
- przygotowanie do konkursu

VIDEO - PORADNIK 2
- przygotowanie do konkursu

Powodzenia i do zobaczenia na wydarzeniach w Polsce 2020!
ekipa Tańca w Powietrzu

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium