Kup w przeciągu:

Podwieszenie na belce lub więźbie 0
Podwieszenie na belce lub więźbie

 

 

 

 

 

 

Jak podwiesić rekwizyt do tańca w powietrzu do belki?

 

W pierwszej kolejności powinniśmy upewnić się, że belka, lub więźba posiada odpowiednią wytrzymałość. Jeśli jest to element konstrukcyjny budynku, to z pewnością posiada odpowiednie parametry wytrzymałości. Jeśli jednak jest to belka "ozdobna" np. mocowana kątownikami do innych belek, cienka lub wąska lub ze słabej jakości drewna, lepiej skonsultujmy podwieszenie na niej sprzętu z konstruktorem.

W przypadku belek stalowych ważna jest średnica / grubość jak i spaw. Jeśli mamy do czynienia ze stalowymi belkami konstrukcyjnymi, spokojnie możemy wykonać na nich punkt podwieszenia. Jeśli jednak są to cienkie rurki o niewielkiej ilości spawu lepiej dowiedzieć się o ich wytrzymałość u konstruktora czy architekta.

 

1. Najprostszy sposób podwieszenia sprzętu aerial do belki.

Jeśli naszą belkę można "objąć" tzn, dookoła belki jest przestrzeń, wystarczy zamontować na niej pętlę (taśmę) do której podpinamy karabinkiem nasz rekwizyt.

Pamiętaj, żeby zabezpieczyć belkę kawałkiem wykładziny, czy kawałkiem materiału. Dzięki temu pętla nie będzie się przecierać o krawędzie belki.

Chusta podwieszona do belki

Hamak 2 punktowy podwieszony do belki

Hamak 1 punktowy podwieszony do belki.

UWAGA! na tym zdjęciu pozycja karabinka jest NIEPRAWIDŁOWA. Powinien być odwrócony zamkiem do dołu. Pętla jest też poskręcana a nie powinno tak być. Jest to zdjęcie przykładowe pokazujące NIEprawidłowe mocowanie hamaka.

 

2. Jak podwiesić rekwizyt do akrobatyki czy jogi jeśli nie możemy "objąć" belki?

W punkcie pierwszym pokazaliśmy rozwiązanie A.

Rozwiązanie E wymaga dostępu do belki od góry - często w domach można dostać się na poddasze i po przewierceniu otworu na wylot belki, zabezpieczyć hak od góry podkładką i samo kontrującą nakrętką.

Rozwiązanie D może być używane w bardzo szerokich / grubych belkach. I wymaga zastosowania materiłu chroniącego pętlę (jak w pisaliśmy w pkt 1).

Rozwiązanie B i C polegają na instalacji płytki lub obejmy stalowej, do której podczepiamy sprzęt.

Rozwiązanie F polega na przewierceniu haka na wylot, w poprzek belki. Nie zawsze to rozwiązanie jest bezpieczne, gdyż przy dużych obciążeniach, siły działają inaczej na hak i osłabiają go.

Rozwiązanie G sprawdzi się tylko dla stalowych belek.

 

3. Jak podwiesić sprzęt jeśli widać tylko lico belki?

Jeśli planujesz podwiesić huśtawkę dla przedszkolaka, możesz zastosować haki wkręcane od dołu. Jednak do podwieszenia sprzętów do akrobatyki powietrznej (chusta czy koło) nie polecamy takiego rozwiązania. Podczas treningu powstają przeciążenia 12* masa ciała i taki hak może nas nie utrzymać.

Co do hamaków do jogi, to w przypadku statycznego treningu, medytacji możliwe, że to rozwiązanie się sprawdzi, jednak jeśli planujesz podwiesić hamak dla dziecka, które będzie szaleć, skakać nie polecamy tego rozwiązania.

Niestety w przypadku takich belek, trzeba albo dostać się do nich od góry i zastosować rozwiązanie E, lub jeśli jest taka możliwość "odkuć" lico sufitu pod obu stronach belki i zastosować rozwiązanie B lub C.

Na stronie amerykańskiej firmy można znaleźć takie podwieszenia w domowych przestrzeniach (tutaj). Ciekawie rozwiązane jest podwieszenie hamaka, które zaplanowano już na etapie budowy domu;)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium